Tradycje bożonarodzeniowe, wielkanocne, weselne

Osoby, które brały udział w Sylwestrze w podlaskim skansenie mogły chociaż trochę poczuć atmosferę, jaka towarzyszy tam zwykle wszelkiego rodzaju obchodom o odświętnym charakterze. Podlasie to specyficzne i wyjątkowe miejsce, gdzie od dawna przenikają się wpływy kilku kultur.

Jeśli chodzi o obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia, to widać tu szczególnie przenikanie się katolicyzmu i prawosławia. Podobno kiedyś obchodzono wspólnie jedna i drugie święta. Z samym dniem Wigilii związane były różne przesądy. Wiele z nich powtarza się do dzisiaj. Na przykład ten, że 24 grudnia nie należy nikomu nic pożyczać, bo potem będzie tak przez cały rok. Dość ważne jest pozostawianie wolnego miejsca przy stole. Kiedyś miało to charakter zaduszny. Wierzono, że zmarli wracają w tym dniu do swoich bliskich. Kiedyś istotnym elementem obrzędów bożonarodzeniowych było stawianie w kącie snopa siana zamiast, jak jest to obecnie, choinki. Potrawy były raczej postne i miały się pojawić w ilości nieparzystej. Zawsze przygotowywano kutię. Z kolei jeśli chodzi o potrawy Wielkanocne na Podlasiu to zarówno kiedyś, jak i dzisiaj nie są one zbyt postne. Jada się biały barszcz z kiełbasą i jajkiem, szynkę, pasztety, gotowaną białą kiełbasę, ale także sałatki, a poza tym mazurki, baby i ciasta drożdżowe. Tradycyjnie skorupki po święconych jajkach, które zostały zjedzone na śniadanie wielkanocne trzeba spalić. Oczywiście lany poniedziałek jest tu mokry, jak we wszystkich innych regionach.

Warto wspomnieć tu także o zwyczajach weselnych. Chociaż przestrzegane są one już coraz rzadziej, to jednak niektórzy wciąż pamiętają o nich. Kiedyś bardzo ważne były już same oświadczyny, a potem błogosławieństwo przed ślubem. Po ślubie, kiedy państwo młodzi przyjeżdżali na wesele byli witania chlebem, solą oraz winem. Potem wszyscy pili szampana i śpiewali „sto lat”. Po pierwszym daniu następował pierwszy taniec państwa młodych. Ważnym elementem wesela były też oczepiny i krojenie tortu weselnego. Zwykle na drugi dzień odbywały się poprawiny. Kiedy ktoś przyjeżdża na urlop na Podlasie często ma też ochotę dowiedzieć się jak wyglądają tutaj regionalne stroje ludowe czy typowe wyroby należące do rękodzieła artystycznego. Warto odwiedzić w tym celu tutejsze muzea.